Afganistan’dan önemli çağrı

2021 yılı Ağustos ayında tekrar yönetime gelen Taliban, İslam ülkeleri de dahil olmak üzere uluslararası toplum tarafından dışlanmaya maruz kalıyor. Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayınlayan Taliban lideri Hibetullah Ahundzade ‘’ tüm ülkelerle diplomatik ve ekonomik ilişkiler istediğini’’ ifade etti. Ahundzade konuşmasında Afgan halkına da seslenerek şeriat kanunlarına sahip çıkmalarını istedi.

Çin ile olan ilişkiler gelişiyor!

Dünyadaki çoğu ülke, iktidara döndüğünden bu yana Taliban hükümetini tanımazken Çin, Afganistan’la diplomatik ve ekonomik bağlarını geliştiriyor. 30 Ocak 2024’te Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Afganistan’ın Pekin Büyükelçisi Bilal Kerimi’nin güven mektubunu aldı.
Çin, Afganistan’la düzenli olarak bakanlık toplantıları düzenliyor. İki ülke arasında son olarak bir petrol anlaşması da imzalandı. Anlaşma gereğince Amuderya Nehri bölgesinde Çinli şirketler 4700 km’lik bir alandan petrol çıkaracak. O bölgedeki petrol miktarının yaklaşık 87 milyon varil olduğu tahmin ediliyor. Projede 3 bin Afgan genci çalışacak, arama ve çıkarma çalışmaları da 3 yıl içinde tamamlanacak.

Kaynak : Milli Gazete/Hamza Korkmaz

+ There are no comments

Add yours