Ali Nar Hoca kabri başında anıldı

Ali Nar Hoca kabri başında anıldı

İSEV Genel Baskanı Siyami Akyel: ‘Türkiye’de İslâmî Edebiyat’ın üstadı, bu kavramı ilk defa kullanan, İslami İlimler, Kültür ve Edebiyat Vakfıyla, İslami Edebiyat dergisiyle sistemleştiren ve Türkiye gündemine sokan Ali Nar Hoca’dır. İslam dünyasının ilk bilimkurgu romanı Uzay Çiftçileri, yine İslam dünyasının ilk ütopik romanı Arılar Ülkesi’ni Ali Nar Hoca yazmıştır.

Edirnekapı Şehitliği’ndeki kabri başında gerçekleşen programa, yazar  Mustafa Kasadar Hocaefendi, Mirasımız Derneği Genel Sekreteri Abdullah Akçay, Saadet Partisi GİK üyesi Muzaffer Serenli, Doç.Dr.Muhsin Öztürk, Birlik Vakfı İstanbul Şube Başkanı Hüseyin Öztürk, İSKET Başkan Yardımcısı Sani Dinleyici, yazar Muzaffer Doğan, Hayati Otyakmaz, Av.Ramazan Boyalık, Nihat Tekin, Nevzat Kanber, Selçuk Çandır, Fazlı Çelik, Süleyman Yalın, SP İstanbul Yönetim Kurulu Üyeleri Şahin Köseoğlu, Mehdi Raif Kurşun, Yasin Yüksel Baydaroğlu, Enes Köseoğlu ve Talha Boyalık katıldı. Muzaffer Aktürk Hocanın duasıyla program son buldu.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda duaların ardından konuşmalar yapıldı.

İSEV Genel Başkanı Siyami Akyel yaptığı konuşmada Ali Nar‘ın iki yönlü bir alim ve edebiyatçı olduğunu söyledi.

Ali Nar hocanın bir İslam alimi, özellikle akaid konularında uzmanlaşmış, dinde reform ve dinler arası diyalog ile mücadele ettiğini, 2006 yılında Dinlerarası Diyalog kitabını yazdığını, 2008 yılında Doğru Yorum gazetesini çıkartarak burada dinde reformcuları ve diyalogcuları ilzam ettiğini belirtti.

Akyel, Ali Nar Hocanın bir İslam alimi olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Özellikle akaid konularında uzmanlaşmış, dinde reform ve dinler arası diyalog fitneleriyle mücadele etti. 2006 yılında Dinlerarası Diyalog kitabını yazdı, 2008 yılında Doğru Yorum gazetesini çıkartarak burada dinde reformcuları ve diyalogcuları ilzam etti. Türkiye’de İslami Edebiyatın üstadı, bu kavramı ilk defa kullanan, İslami İlimler, Kültür ve Edebiyat Vakfıyla, İslami Edebiyat dergisiyle sistemleştiren ve Türkiye gündemine sokan Ali Nar Hoca’dır. Ali Nar Hoca, edebiyatın her alanında eser veren nadir edebiyatçılardan biridir. O Osmanlı bakiyesi bir alim, bir edipti. İslam dünyasının ilk bilim-kurgu romanı Uzay Çiftçileri, yine İslam dünyasının ilk ütopik romanı Arılar Ülkesi’ni Ali Nar Hoca yazmıştır.”

Programın sonunda Siyami Akyel’in, “Ali Nar Hoca ve Düşünce Yapısı” kitabı katılımcılara hediye edildi. (A.A)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir