İSLAMİ EDEBİYAT’IN ÜSTADINA ANMA

İSLAMİ EDEBİYAT’IN ÜSTADINA ANMA

ALİ NAR HOCA ANILDI

İslâm âlimi, İslâmî Edebiyat’ın üstadı, fikir adamı Ali Nar Hoca, İslami İlimler Kültür ve Edebiyat Vakfı (İSEV) tarafından düzenlenen programla kendi ismini taşıyan Fatih’teki Ali Nar Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde anıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın açılış konuşmasını Ali Nar Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Esat Çetin yaptı. Çetin, Ali Nar Hocanın adının verildiği okulda böyle bir anma toplantısının yapılmasından dolayı memnuniyetini dile getirdi. Fatih İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Atakan Karabağ ise, programın son derece faydalı olduğunu, programı düzenleyen İSEV Genel Başkanı Siyami Akyel’e ve okul müdürü Esat beye teşekkür ederim. Biz bu tür faydalı programların öneminin farkındayız dedi.

ALİ NAR HOCANIN ADI, FİKİRLERİ VE DAVASI YAŞIYOR

Programı tertip eden İSEV Genel Başkanı Siyami Akyel ise, Ali Nar Hocanın öğretmen, akaid ve kelam alimi, İslami Edebiyat’ın üstadı ve Osmanlı bakiyesi bir münevver olarak çok sayıda eser bıraktığını, velüd bir yazar olduğunu, edebiyatın her alanında eser verdiğini, Dinleraası diyalog ve dinde reform fitneleriyle mücadele ettiğini, Peygambersiz İslâm projesine ve Sünnet düşmanlığına karşı durduğunu belirtti.

Akyel “Hocamızın vefatından sonra mücadelesini devam ettirme gayretindeyiz. Hocamızın bize yüklediği emanetin, misyonun ve vasiyetin farkındayız. Onun adını yaşatmak aslında verdiği mücadelesini yaşatmaktır. Bir taraftan adının iki İmam Hatip’e verilmesi için gayret gösterdik ve bugün Maltepe’de Ali Nar İmam Hatip Ortaokulu ve Fatih’te Ali Nar Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde adı yaşamaktadır. Akaid konusundaki “İslam İnancı ve Akaid Risaleleri” ile edebi eserlerinden “Uzay Çiftçileri ve Arılar Ülkesi” romanlarının yeni baskılarını yaptık. Vefatından önce kendisinin de onay verdiği “Ali Nar Hoca ve Düşünce Yapısı” kitabında hocamızın hayatını ve fikirlerini özetlemiştik. Hocamızın eserlerini yayınlamaya devam edeceğiz. Yine “İslâmî Edebiyat” dergisi de düzenli olarak yayınına devam etmektedir. Hazırlıklarına devam ettiğimiz Ali Nar Hocamızın hayatını anlattığımız belgesel çalışması da devam ediyor. Bir taraftan ismini, bir taraftan eserlerini yaşatmaya çalışırken en önemlisi de hocamızın fikirlerini yaşatma gayretindeyiz” dedi.

ÖNEMLİ DAVETLİLER KATILDI

Programda Mustafa Kasadar Hoca, 20.dönem milletvekili Naci Terzi, edebiyatçı yazar Hasan Olgaç, Mirasımız Derneği Genel Sekreteri Abdullah Akçay, eğitimci yazar Cafer Günaydın, Atatürk İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Ömer Faruk Karaismailoğlu, Selamet Derneği Genel Başkanı Harun Yavuz Yılmaz, Sümer İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Çetin Nar, Tv 5 Haber editörü Enes Köseoğlu, Nihat Tekin, Abdülhakim Bican, Nar ailesi, sevenleri ve öğrenciler hazır bulundu.

Mustafa Kasadar Hoca, Ali Nar Hocanın Dinlerarası Diyalog ve Dinde reformla mücadelesini, 20.dönem milletvekili Naci Terzi, Erzincan İmam Hatip Lisesi’ndeki öğretmenliğini anlattı.

Edebiyatçı yazar Hasan Olgaç, Ali Nar Hocanın İzmit İmam Hatip Lisesi’nden talebesi olduğunu, Onun öğretmenlik ve edebiyatçılık yönünün önemli olduğunu dile getirdi.

Abdullah Akçay, Ali Nar HocaYI talebelik yıllarından beri takip ettiğini, söylediğini yaşayan bir Müslüman olduğuna şahitlik ettiğini anlattı.

Ömer Faruk Karaismailoğlu, kendisinin Ali Nar Hoca sayesinde öğretmenlik mesleğini seçtiğini dile getirdi. Okulun bir önceki müdürü eğitimci yazar Cafer Günaydın ise Ali Nar Hocanın kendisinin yetişmesinde emeği olduğunu anlattı.

Harun Yavuz Yılmaz ve Çetin Nar ise, Ali Nar Hocayı yeğen olarak tanıdıklarını, ancak hocanın eserleriyle daha iyi anlaşılacağından bahsetti.

Katılımcılara, “İslami Edebiyat” dergisinin “Ali Nar Hoca Özel Sayısı” dağıtıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir